Çocuklumuzdan bu yana canımızın çektiği her şeyi yemek daha sonrasında ise bu besin maddelerinin ağız içi sağlımız açısından diş ve diş etlerine bırakmış oldukları zararlı etkilerini gidermek adına yapılması gereken işlemleri çoğunlukla ya aksatırız ya da önemsemeyiz. Ancak 20’li yaşlarımızı geçince iyiden iyiye anlamaya başlarız ki diş ve diş eti sağlığı bizim genel görüntümüzü etkilediği kadar rahat bir yaşam sürmemiz konusunda oldukça kilit bir rol oynamaktadır. Diş ve diş etlerimizde duyduğumuz her sızı bizi endişe içine sokar. Zamanında önlemimizi alarak bu işte uzman kişilerden yardım almayı geciktirirsek sonuç bizim için hiç iç açıcı bir durum almaz. İşte o zamanlar ister istemez hayıflanırız kendi kendimize; keşke küçük yaşlardan itibaren en azından düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinseydim veya diş ve diş etlerimi gündelik yaşam esnasında bu kadar hor kullanamayarak onlara gerekli değeri gösterseydim. Ağız ve diş sağlığımızla alakalı bu tarz can sıkıcı konular detaylı incelemeler ve sosyolojik analizler sonucu coğrafyadan coğrafyaya farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin soğuk iklim bölgelerinde yaşayan toplumların ağız ve diş yapılarının daha kuvvetli ve dayanıklı olduğu, sıcak iklim kuşaklarında yaşayan insanların ise soğuğa ve karasal iklim koşullarına dayanıklı besin maddelerini sıklıkla tüketmediklerinden dolayı ağız içerisindeki diş ve diş etlerinin daha çabuk etkilenerek hassas bir yapıya sahip olabilecekleri görülmüştür. Bu başlık altında ilerleyerek ülkemizde farklı konumlarda uzun yıllar boyunca ikamet etmiş insanların da alması gereken belli başlı tedbirler aslında kendini çoktan göstermiştir fakat bunlara karşı erken reaksiyon gösterememek bizim için başlıca sorunları teşkil etmiştir. Adana insanı ise zengin kültürel besin ortamının kötüye kullanımdan da kaynaklı olarak diş hastanesi sıralarında maalesef sıklıkla yerini alıyor.

Adana diş ve diş eti hastalıklarının kendini göstermesi konusunda toplumda genelleme yapılamayacak bir konumda olsa da, alınması gereken belli başlı tedbirler de yok değildir. Sıcak bir bölgede yaşadığımızdandır belki de bilinmez ancak soğuk hatta buzlu gıdalara ilgimiz oldukça yüksektir. Özellikle yaz aylarında ki artık küresel ısınmanın dünya çapındaki etkisinin yeryüzündeki neredeyse her bölgede iyiden iyiye hissedilmesinin ardından daha bahar aylarına girmeye başladığımız sıralarda sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde hissetmeye başlıyoruz. Haliyle bu durum sosyal yaşantımız esnasında tükettiğimiz besinlere de direk etki ediyor. Ne kadar dikkat etmeye çalışsak da Adana gibi sıcak bir kentte diş sağlığımıza dikkat etmeyerek kendimizi çoğu zaman alıkoyamıyoruz yenilen muazzam bir yemek sonrası buz gibi bir içecek tüketmek konusunda en basiti. Ancak ağız içerisindeki bu meydana gelen aşırı ve ani ısı değişimi diş ve diş etlerimize büyük ölçüde hasar vermekte hatta önlemi doğru bir şekilde hızlıca alınmazsa uzun yıllar etkisini gösterebilecek ağrılara ve birtakım hastalıklara zemin hazırlayamaya elverişli ortam oluşturacaktır. Bu noktada Adana’ da diş hastaneleri bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilirkişilerin vermiş oldukları önerileri araştırarak elimizden geldiğince gündelik hayatımıza uyarlamalıyız.

Ağız ve diş sağlığı açısından her türlü sorunlarınız için uygun tedavi yöntemi seçimi ve mevcut rahatsızlığınızın ilerlememesi için alınması gereken önlemler konusunda her zaman sizlere bir çözüm olmak için Adana ilinde diş hastaneleri başarılı bir şekilde hizmet vermektedir. Diş ve diş eti alanında sorun yaşayan vatandaşlarımızın mevcut sorunlarını ertelemeden bir an önce uzman görüşü almalarını öncelikli olarak öneriyoruz. Ağız ve diş sağlığı açısından karşılaşılan sorunların çözüm sürecinden daha çok zamanında erken alınmayan önlemlerin getirmiş oldukları süreç sıkıntılı bir tablo yaratmaktadır. O yüzden biz Kanal Tedavisi olarak erken müdahalenin önemini defalarca tekrarlamaktan usanmayarak, sizlerin diş ve diş eti hususunda gerekli tedbirleri alarak ilerde olası rahatsızlarla karşılaşmamanız konusunda gerekli uyarılarımızı yinelemekten mutluluk duyuyoruz.

Dt Kerem Dolar | Adana Uzman Diş Hekimi, Diş Polikliniği, diş hekimleri, diş hekimi Adana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir