İmplant diş ya da halk arasında deyimleriyle vidalı diş, diş ekme; organik diş yapısına en yakın diş olarak tanımlanabilir. Peki, İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) nasıl yapılır konusuna değinecek olursak; vidalardaki gibi dişli bir yapıya sahiptir. Bu dişli yapısı İmplant dişin(vidalı diş, diş ekme) kemik dokusuna tam uyumlu olmasını sağlamaktadır. Doğru konumlandırılması sayesinde orijinal dişiniz gibi işlev görecek ve protez dişlerde yaşanılan ağız içinde kayma, dişlerin ses çıkartması gibi sorunlarında önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra protez dişlerde yaşanan protez dişin ağız içinde oynadığı hissi ve protez dişin düşeceği hissi gibi sorunlarda artık yaşanmayacaktır. Diş hekimliğinde son yıllarda ki en başarılı gelişme olarak nitelendirilen İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) %95 üzerinde başarıyla sonuçlanmaktadır.

İmplant dişi(vidalı diş, diş ekme) uzun vadeli çözüm olarak tanımlayabiliriz.  Kaliteli ve insan sağlığı için özel malzemelerden(Titanyum,Zirkonyum) imal edilen implantlar ömür boyu kullanalabilecek niteliktedir. Ama implant dişinde doğru ve düzenli bir diş bakımına ihtiyaç duyduğu gerçeği göz ardı edilmemeli ve düzenli olarak diş bakımı yapılmalıdır.

İmplant tedavi kimlere yapılır konusuna değindiğimizde ise cevap; sağlıklı olan tüm bireylere yapılabilmektedir. Kontrolsüz kronik hastalığı( diyabet, kalp hastalığı), baş veya boyun bölgesinden radyasyon tedavisi geçirmiş ya da ağır sigara bağımlılığı olan bireylerin implant diş(vidalı diş, diş ekme) uygun olup olmadıkları ile ilgili diş hekimlerine danışmaları gerekmektedir. İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) son derece başarılı bir tedavi yöntemi olsada dişlerinizin kurtarılma imkânı varsa önce kurtarma denenmelidir. Eğer kurtarma girişimleri başarısız olursa son çare olarak implant diş(vidalı diş, diş ekme) tedavisine başvurulmalıdır.

İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) tedavisi çok hassas, uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir tedavi yöntemi olduğu için hekim seçimi yaparken merdiven altı bir işletme olmadığından emin olmalısınız. Günümüzde hastayı müşteri yerine koyan işletme sayısının bir hayli fazla olduğunu düşünüldüğünde, seçimin ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.

İmplant tedavisi ne kadar vakit alıyor sorusuna değinecek olursak eskiden kullanılan implant sistemleriyle vakit alan bir tedavi süreciydi. Lakin son yıllarda geliştirilen tek parça İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) sayesinde birkaç saat içerisinde bitebilmektedir. Ama ihtiyacınız ve yapılacak işler doğrultusunda implant tedavisi bir dizi ameliyat gerektirebilir. Hastaya ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişen bu durumun yanı sıra, iyileşme süreci hastanın durumuna göre birkaç aya kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Konuyla ilgili detaylı ve net bilgiyi durumuz ve ihtiyaçlarınızı belirterek diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

İmplant tedavisinin başarısını normal koşullarda %95’in üstünde olduğunu daha önce belirtmiştik. Lakin İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) tedavisi uygulanmadan önce hastanın durumu iyi değerlendirilmelidir. Hasta sağlıklı değilse ya da iyileşme gücü yerinde değilse (kontrol edilemeyen şekere) gibi hastalığı var ise bu durum implant tedavisinin iyileşme sürecini etkileyecektir. İmplant tedavisi sonrası gerekli tıbbi bakım yapılmazsa(hasta ve hekim tarafından) implant başarısı olumsuz etkilenecektir.  Bunun yanı sıra sigara içen ya da çok fazla alkol tüken hastalarında iyileşme gücünde azalma olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak implant tedavisinin başarısıda bu hastalarda değişmektedir.

Hastalardan sık sık duyduğumuz yaşlı hastaların implant için risk grubu olup olmadığıdır. İmplant diş(vidalı diş, diş ekme) tedavisinde yaştan ziyada sağlık daha büyük önem taşımaktadır. Ayrıca yaşlı bireylerin implant tedavisi yaptırma ihtiyacı gençlere kıyasla daha fazladır. Bunun sebebi ise yaşa bağlı olarak kaybettikleri diş sayısının fazla olmasıdır. Bunun yanı sıra implant başarısıyla yaş arasındaki ilişkiyi daha net anlatmak için örnek vermek gerekirse 70-80’lerinde ki birçok hastanın implant tedavisinin daha genç fakat sağlık sorunu bulunan hastalara göre daha başarılı sonuçlandığı söylenebilir.

İmplant diş(vidalı diş, diş ekme)  tedavisinde herhangi bir risk mevcut mudur konusuna değinecek olursak; herhangi bir diş tedavisinde ortaya çıkabilecek risklerin dışında bir risk mevcut değildir. Tedavinin bitiminden hemen sonra enfeksiyon ve alerji şeklinde, ilerleyen zamanlarda ise düzenli diş ve ağzı bakımı eksikliğinden kaynaklı iltihaplanma şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi sonrası sigara kullanılması dişteki iltihaplanma riskini arttırmaktadır.

Dt Kerem Dolar | Adana Uzman Diş Hekimi, Diş Polikliniği, diş hekimleri, diş hekimi Adana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir