Kanal tedavisi nedir diyerek yola çıkarak toplumun kanal tedavisi hakkında bilgi eksikliğini ve merak ettiklerini aşağıdaki bilgilerden öğrenebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Yetersiz diş bakımı neticesinde oluşan çürük veya travma gibi sebeplerle dişin iç tarafında bulunan damarların ve sinirlerin iyileşemeyecek düzeyde zarar görmesi yada tamamen kaybedilmesi durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tıp dilinde pulpa diye tabir edilen dişin iç tarafında bulunan damarlar ve sinirler tedavinin asıl yapılacağı bölgedir. Dişin içindeki pulpanın alınması ve diş köklerindeki kanalların yeniden şekillendirilmesini, bu kanallardaki mikroorganizmaların temizlenmesi ve sonrasında bu kanalların doldurulması işlemi kanal tedavisi ne olduğu sorunun tam karşılığıdır. Pulpa temizliği ve doldurulması sonrası, dişin üst kısmına uygun dolgu yapılacaktır. Yapılacak bu dolgu dişin üst kısmındaki madde kaybına bağlı olarak porselen, kron veya inlay gibi malzeler dolgu için kullanılacaktır. Kanal tedavisi sonrası sağlık unsuru aşıldıktan sonra diş estetiği ve dişin fonksiyonelliğini kaybetmemesi çok önem taşımaktadır.

Kanal Tedavisi neden yapılır?

Çürük veya travma sebebiyle ağrıya yol açan yada iltihaplanmış( enfekte olmuş)  dişlerin, mikroorganizma içeren kısımlarının temizlenmesi amacıyla kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisinin tercih edilme sebebi ise zarar görmüş dişlerin çekilmesi yerine ağız içinde kalıp fonksiyonlarına devam etmesidir. Temizlenen pulpa sayesinde diş kullanılmaya elverişli duruma gelecektir ve eğer diş çekilseydi oluşacak çene kemiğindeki kemik erimesi gibi sorunlarında önüne geçilmiş olacaktır.

 

Kanal Tedavisi uygulanmış dişin ömrü ne kadar olur?

Kanal tedavisi kurtarılabilecek durumda olan dişlere yapılan son adrenalin iğnesi niteliğindedir. Doğru bir kanal tedavisi sonucunda kanal tedavisi uygulanan dişler, tedavi sonrasında ömür boyunca çiğneme fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. Tabiki uygun diş bakımı ve düzenli kontrol neticesinde elde edilecek sonuçtur bu.  Fakat unutulmaması gereken konu kanal tedavisi uygulanmış dişlerde, kanal tedavisine bağlı olarak yapısal kuruma gerçekleşebilir, dolayısıyla kanal tedavisi uygulanmış dişler doğal dişlerden daha kırılgan özellik göstermeye meyillidir.

 

Kanal tedavisi nasıl yapılır ve süreç ne kadar sürer?

Eğer Endodonti uzmanınız dişinize kanal tedavisi uygulanması gerektiğine karar vermişse öncelikle kanal tedavisi uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Hastanın anestezi uygulanan bölgedeki hisleri yitirdiğinden ve acı hissetmeyeceğinden emin olduktan sonra, önce diş çürüğünün temizlenmesiyle tedaviye başlanır. Dişe pulpa temizliği yapılabilmesi için bir boşluk açılır. Açılan boşluk aracılığıyla pulpa odası ulaşılır. Uygun ekipman yardımıyla diş içindeki kanallar bakterilerden arındılırıp dezenfekte edilir. Ardından dişte açılan boşlık dolgu ile kapatılarak kanal tedavisi işlemi sonlandırılır. Adana lokasyonunda diş hekimlerince sıkça uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Genelde kanal tedavisi tek seansla bitebilirken, bazı durumlarda kanal tedavisi tek seanstan fazla sürmektedir. Kanal Tedavisi yapılırken pulpa odasının içi bir takım ilaçlarla doldurulup dolgu yapılması işlemi bazı vakalarda birden fazla kere yapılması gerekebilmektedir. Bu durumda yapılan dolgu geçici dolgu olarak yapılmaktadır. Bu durumlarda sert besinleri çiğnemek için kanal tedavisi uygulunan dişinizi kullanmayınız. Dişinizde geçici dolgu olduğundan kaynaklı olarak sert cisimlerin dişinize uyguladığı baskı sonucu dişiniz kırılabilir yada zarar görebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası

 

Kanal tedavisi uygulanan dişin iyileşme sürecinde üzerine baskı uygulandığı durumlarda ağrı hissedilmesi durumu son derece normal bir durumdur. Tedaviyi takip eden bir kaç gün sonrası ağrıların geçmesi gerekmektedir. Ağrıyı hafifletmek için Endodonti uzmanınızın önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.  Eğer ağrı geçmez veya artarsa en kısa sürede endodonti uzmanınızla iletişime geçiniz.

Dt Kerem Dolar | Adana Uzman Diş Hekimi, Diş Polikliniği, diş hekimleri, diş hekimi Adana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir